Бібліотечні цікавинки

«Презентація “Україна – єдина країна!»

«Зустріч з писменницею»

«Всесвітній місячник роботи шкільних бібліотек»

Про книгу…

 • Історія виникнення книги бере свій початок з тих часів, коли створивши писемність,людство починає шукати способи матеріалізувати свої думки, передати наступним поколінням накопичені століттями знання та досвід.DIGITAL CAMERA
 • До винайдення Йоганном Гутенбергом (1400 – 1468) книгодрукування, книжки були рукописні, наприклад книга-сувій із текстом “Іліади” Гомера довжиною близько…150метрів.
 • У бібліотеці індійського міста Адьяр зберігаються сотні книжок, що писалися на аркушах,виготовлених з пальмового листя. Сторінки таких книжок прикрашали золотом,дорогоцінним камінням.
 • Серед старовинних монгольських і тібетських книг є справжні манускрипти, тексти яких писалися сумішшю золота, срібла, коралів, перлів, бірюзи, глазурі, перламутру, сталі та міді. Є тут також книжки з текстами, вишитими по шовку та сап’яну різнокольоровими нитками… без жодного вузлика.
 • Ще одна унікальна книжка, сторінки якої зроблені із срібла, а букви “написані” золотом. На виготовлення такого ювелірного шедевру було витрачено більш ніж 50 кілограмів золота та близько 600 кілограмів срібла.
 • В наші часи з’явилася “металева книга”. Виготовив її коваль Костов з болгарського міста Враца. Книга, 22 сторінки якої зроблені із… заліза, важить близько 4 кілограмів, хоча розміри її звичні – 18 на 22 сантиметри.
 • Серед книжок зустрічаються справжні велетні. Так, одним з найтовщих романів,напевно, слід вважати “ Кларису ” – роман англійського письменника Семюела Річардсона. Він містить 984 870 слів, майже на 200 тисяч слів більше, ніж у Біблії. Роман побачив світ у середині XVIII століття.
 • Але пальма першості у створенні подібного роману належить японському письменникові XIX століття. Автор працював над ним 40 років. Роман складається із 100 томів по тисячі сторінок у кожному, вага одного примірника 60 кілограмів. У романі налічується майже 1/3 книги 32 мільйони слів.DIGITAL CAMERA
 • Не менш цікаве і “Диявольське Євангеліє”, яке зберігається у королівській бібліотеці Стокгольмі. Його обкладинка зроблена з дубових дощок товщиною 4 сантиметри, а прикрашають книгу масивні защіпки з кованого заліза. На виготовлення пергаментних сторінок пішло понад 100 козячих шкір.
 • З виданням “Історії Південної півкулі” , що було видруковано у США , можливо знайомитися лише за допомогою…спеціального двигуна, адже важить вона 225кілограмів, в розгорнутому вигляді її ширина дорівнює 2 метри 70 сантиметрів, а висота -2 метри.
 • А ось мода на так звані мініатюрні книжки виникла наприкінці 18 століття, завдяки примхам Марії-Антуанетти, яка забажала носити улюблені книжки…в рукавичці. Однак ще задовго до цього робилися спроби виготовлення таких оригінальних видань.
 • Прародителькою їх можна вважати старовинну рукописну мініатюрну книгу, яка зберігається в Єреванському книгосховищі Матенадаран. ЇЇ вага лише – 19 грамів.
 • Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм х 11 мм,що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.
 • Одна з найбільших бібліотек світу — Національна бібліотека конгресу США. Заснованавона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.
 • DIGITAL CAMERAНайменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній є … одна книжка.
 • Найбільша бібліотека в Україні — Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.
 • Найперший у світі буквар з’явився в Англії у 1491 році. Написаний він був латинською мовою.
 • На стінах храму у Фівах висічений древній літопис. Стіни храму є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами, оскільки кам’яні сторінки її сягають сорока метрів завширшки

Вишитий « КОБЗАР» важить понад три кілограми

Він важить 3,3 кілограма – як немовля. Його створили за виданням 1840-го з автографом Тараса Шевченка. Підпис поета , вишитий на обкладинці ,ідентичний справжньому.
Літератор Олена Медведєва і дизайнер Анна Тимощук створили єдиний у світі вишитий «КОБЗАР». Він містить 48 сторінок із дикого льону, що приклеєні до повсті та шкіри. Тексти вишиті у техніці стебнівка. Ілюстрації – хрестиком. Кожна сторінка-36,5*26 см.-Ми відтворили перше видання КОБЗАРЯ. Без скорочень вишили вісім творів: «Думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тополя» , «Думка» , «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч»,- перераховує Олена Медведєва.-Через правопис тих часів, кожну літеру довелося звіряти з оригіналом. Завчити рядок недостатньо – як знатимеш, де вжити «І»,а де «ы»? Літера «ф» зустрічається один раз у слові «фуга».1_10_11ukr
– Кілька разів радилися зі столичним шевченкознавцем Марією Корнійчук. Вона забракувала перші зразки, бо шрифт був надто сучасний. Деякі сторінки переробляли тричі, – додає Анна ТИМОШОК.
Шкіряну палітурку виготовили за старовинною Японською технікою переплетення. Майстрині підібрали шість ілюстрацій. Робили книжку понад рік.9 жовтня в Національному університеті «Острозька академія» вперше показали її .
Вона веде проект «Креативна книга» – видає твори на незвичайних носіях. В її колекції є випалена на дереві різьблена книжка, мереживна в’язана гачком,гербарна із сушеними рослинами , м’яка з повсті, бурштинова. Бісерна,шкіряна, книжка – батик. Кожне із 17 видань в єдиному екземплярі.
Для вишитого «КОБЗАРЯ» рівенські майстрині Олена Медведєва й Анна Тимошок підібрали шість ілюстрацій Тараса Шевченка.