Перелітні птахи: які вони?

Заняття-ознайомлення

на тему: «Перелітні птахи: які вони?»

для паралелі 1-их класів

12 жовтня 2020 р.

Коротко про головне…

Осінь – час, коли перелітні птахи відправляються в далекий і важкий шлях, долаючи тисячі кілометрів від тих місць, де вони з’явилися на світ. Ось кілька цікавих фактів про такі подорожжі.

Дізналися, наприклад, що такі птахи як журавлі і гуси летять зграями у вигляді V-образного клина. А чому саме так? Справа в тому, що летить попереду птах створює повітряний потік, який полегшує політ тим, хто летить слідом. Відповідно, найбільша навантаження випадає на вожака зграї, що летить попереду. Кут такого клина становить 55 градусів.

Головне питання дітей: як птахи орієнтуються в шляху? Потрібно визнати, що точної відповіді на це питання поки немає. Вважалося, що молоде покоління дізнається маршрут в той час, коли здійснює переліт з більш досвідченими птахами. Припущення виявилося невірним. Проводилися експерименти, коли молодих птахів вивозили за сотні кілометрів від рідних гнізд, а коли відпускали, то вони безпомилково летіли до місця зимовища інших родичів. Є припущення, що птахи відчувають магнітне поле землі, тому, не збиваються з курсу навіть в умовах обмеженої видимості.

Порівнювали із первачками швидкість польоту різних птахів, та дізнавалися: а навіщо взагалі птиці двічі на рік долають такі відстані? Головна причина – істотне скорочення або повна відсутність кормової бази в зимовий період. Ті види, які і взимку здатні добувати корм, є осілими. Постійних місць проживання вони не залишають.

Діти дуже добре під час заняття розрізняли перелітних та зимуючих птахів, описували їх забарвлення та навіть виокремлювали різний тип харчування птахів та добре розпізнавали їх по звуках, що лунали в добірці на відео. Також діти змогли переглянути цікаву інформацію про життя та діяльність птахів в цілому.