Спадок, залишений нам Кобзарем понад 200 років тому, став не лише творчим джерелом натхнення для багатьох митців, але і є тією потужною силою, яка єднає націю, запалює вогонь у серцях патріотів, веде провідною зорею до споконвічної мети українського народу, озвученої Тарасом у рядках «Заповіту» – бути «сім’єю великою, вольною, новою».
Щороку традиційно в освітніх закладах України в ці дні згадують великого сина українського народу – Тараса Григоровича Шевченка. Відбуваються заходи, присвячені його творчості: на сторінках шкільних газет та стіннівок згадують цікаві біографічні факти, змагаються в конкурсних відеочитаннях поезій, створюють тематичні пантбуки й уявні соціальні сторінки, які міг би вести Тарас у наші дні.
У Шевченкові є набагато більше глибших смислів, які повторно актуалізуються за кожним поворотом історії.
Оксана Забужко
Цьогоріч Шевченківські дні в нашому закладі відбуваються в межах міського літературно-мистецького проекту «Шевченко для усіх століть». Метою проведення заходів у нашій школі є не просто вкотре нагадати дітям про творчість і життя Шевченка, а, завдяки сучасному креативному погляду підкреслити актуальність Шевченкового слова у наші дні. До прикладу, наші семикласники на уроках міркували, чи міг у свій час Тарас Шевченко уявити, що його творчістю захоплюватимуться й 200 років потому і його заклики до свободи і єднання зазвучать для нашого народу по-новому. Учні 8-х класів під час онлайн виховних годин ділилися улюбленими піснями сучасних гуртів та співаків на слова Т. Шевченка. «Деякі рок-обробки пісень виявилися зовсім несподіваними», – поділилася своїми враженнями учениця 8 класу. «Сто разів чув цю пісню Скрябіна («Мені однаково…» – авт.), але й не думав, що це Шевченко!» – коментує однокласник. Учні із захопленням розповідали про улюблені українські гурти «Кому вниз», «Тартак», «Kozak System», «Трансформер» та інші, які осучасненими творами Кобзаря доводять, що його творчість завжди актуальна.
Учителі української мови та літератури запропонували учням онлайн-вікторини про життя письменника, перевірити, чи добре вони й батьки орієнтуються у творчому доробку Тараса, розкрити Шевченка як талановитого художника, мудрого філософа і як звичайну людину пропонують під час квестів та конкурсів.
Батьки й дітки перших класів шукали книги Шевченка вдома й узяли участь у флешмобі «Мій Шевченко». У бібліотеці закладу на читачів чекають тематичні виставки художньої й методичної літератури про великого митця.
Здавалось би, що ще нового за 207 років можна почути про Кобзаря? Але ми переконані, що в Кобзаревій спадщині і є найціннішим те, що його слова знайдуть відгук й звучатимуть по-новому в душі кожного.