Міжнародний день поширення інформації щодо проблеми аутизму (World Autism Awareness Day)

Сьогодні 2 квітня – Міжнародний день розповсюдження інформації про проблему аутизму (World Autism Awareness Day), що відзначається щорічно, починаючи з 2008 року, встановлений резолюцією Генеральної асамблеї ООН 18 грудня 2007 року.

Символом цього дня вважають пазли і блакитний колір — колір однієї із найбільших просвітницьких і правозахисних організацій у США — Autism Speaks. Із 2008 року її члени щоквітня організовують акцію на підтримку людей із аутизмом «Запали блакитним світлом» (Light It Up Blue). У межах цієї акції підсвічують блакитним кольором пам’ятки архітектури, як-от Емпайр-Стейт-Білдінг у Нью-Йорку, Сіті-хол у Лондоні, Ейфелеву вежу в Парижі тощо. Україна приєдналася до цієї акції у 2014 році, підсвітивши синім Монумент Незалежності та будівлю МОН у Києві. На знак поваги і підтримки людей із аутизмом, 2 квітня люди в усьому світі одягають одяг чи аксесуари синіх і блакитних відтінків, проводять просвітницькі заходи, акції та флешмоби.

Хто вони такі, люди з аутизмом?

Поруч із нами ростуть незвичайні діти, це діти із аутизмом: вони грають з предметами не так, як більшість, вони радіють іншому. Для них не існує норм і правил, звичних для нас, їм незрозуміло і нецікаво те, що роблять звичайні дівчатка та хлопчики. У них свій, закритий для сторонніх світ, але їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння.

«Ау», ­– кричать люди, якщо заблудять у лісі. Це означає: «я сам, відізвіться, хто мене чує». Слово «аутизм» теж цього кореня, воно походить від грецького autos – «сам», а аутизм — «занурення у себе». Аутизм – це не хвороба, а стан, з яким дитина з’являється на світ. Цей розлад характеризується вираженим і всебічним дефіцитом спілкування і соціальної взаємодії, відсутністю зорового контакту з дорослими і ровесниками,  досить обмеженими інтересами, а також часто повторюваними діями. При цьому аутизм неможливо діагностувати при народженні дитини. Перші ознаки аутизму, зазвичай, проявляються у дітей до 3-х років і якщо батьки і лікарі їх вчасно помітять, то такій людині можна допомогти і адаптувати її до соціального життя. До того ж, інтелект аутистів не завжди понижений, дуже часто такі люди проявляють хороші, а подекуди і виняткові здібності у певних сферах. Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

Люди з аутизмом:

  • Часто говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.
  • При розмові не дивляться в обличчя співрозмовнику, або зовсім відвертаються від нього.
  • Мають неемоційну мову, яка нагадує автовідповідач, складається з коротких речень або повторень однотипних фраз чи слів.
  • Можуть перервати розмову і піти, оскільки втратили інтерес до розмови.
  • Можуть без причини і недоречно сміятися.
  • Часто не мають навичок самообслуговування (аутист може не вмиватися, не їсти, не переодягатися). Якщо ж вони це роблять, то доводять все до крайньої педантичності, створюють певні ритуали в своїх діях.
  • Повторюють рухи (махи руками, хитання головою, піднімання плечей тощо).
  • Можуть страждати від незрозумілих нападів паніки, гніву, злості.
  • Інколи виконують агресивні дії, спрямовані проти самого себе.
  • Мають високу сенсорну чутливість: напади паніки через різкі і гучні звуки, яскраве світло тощо.

Аутизм впливає на кожну людину по-різному, і може варіюватися від дуже легкої до дуже важкої форми прояву. За оцінками Всесвітньої організації здоров’я, на сьогодні із кожних 160 дітей один може страждати аутизмом, який зберігається і в дорослому віці. Американська асоціація Autism Speaks, відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі, за даними ОНН,  таких осіб нараховується близько 60 мільйонів. Аутизм, у чотири рази частіше, вражає хлопчиків, ніж дівчаток.

Близько 80% людей з аутизмом зазвичай ніде не працюють, хоча й мають високий рівень логічного мислення і чудово проявляють себе в роботі, що вимагає особливої пильності і уваги до деталей. Історії відомо немало яскравих особистостей, у яких спостерігалися деякі симптоми цієї непростої хвороби: Вінсент Ван Гог і Леонардо да Вінчі, Гаррі Трумен і Авраам Лінкольн, Вуді Аллен, Боб Ділан, і багато інших.

Отже, аутизм – це не вирок, це всього лише діагноз, своєчасне визначення якого в більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації і адаптації, тож людину з аутизмом можна адаптувати до соціуму. Тому найкраща допомога – це толерантне ставлення суспільства, до людей з аутизмом.

Люди із аутизмом, часто наражаються на стигму і дискримінацію, вони можуть бути несправедливо обділені увагою як в сфері медичного обслуговування, так і в сфері освіти, в можливостях брати участь в житті місцевих громад. Тому їм дуже потрібна наша підтримка і розуміння. Ми усі повинні цінувати різноманіття нашого суспільства і забезпечувати участь у ньому людям з аутизмом, які повинні бути повноправними членами суспільства. Давайте, ми станемо Супергероями для таких людей! Одягайте блакитне, поширюйте інформацію про аутизм!

Список фільмів про людей з аутизмом

1. Людина дощу (Rain Man, 1988, США)

Один з найвідоміших фільмів про людей з розладами аутичного спектру, з якого їх почали називати «людьми дощу» та вважати, що усі люди з діагнозом аутизм – генії.

2. Темпл Грендін (Temple Grandin, 2010, США, біографія)

Біографічний фільм про життя жінки з високофункціональним аутизмом, яка на своєму прикладі показує, що аутизм – це не вирок, а особливість.

3. Мері і Макс (Mary and Max, 2009, Австралія)

Мультфільм про дівчинку, яка не може знайти друзів, про чоловіка з синдромом Аспергера та їх листування. Дуже добрий мультик про дружбу.

4. Мене звати Кхан (My Name Is Khan, 2010, Індія)

Фільм про те, що не варто ставити штампи на людях, адже ми всі різні.

5. «Страшенно голосно і неймовірно близько» (Extremely Loud & Incredibly Close, 2011, США)

9-річний герой з синдромом Аспергера намагається побороти свої страхи, щоб розгадати загадку, яку залишив йому батько перед смертю.

6. Я Сем (I Am Sam, 2001, США)

Про чоловіка з діагнозом аутизму, його доньку та про те, як важливо любити своїх дітей та приділяти їм час.

7. Адам (Adam, 2009, США)

Головний герой з синдромом Аспергера намагається знайти своє місце у світі після смерті батька.

8. Рай океану (2010, Китай)

«Що буде з моєю дитиною, коли мене не стане» – питання, яке піднімається у фільмі. Дуже важкий фільм, який не кожен може додивитись до кінця.

9. Слово на букву «А» (The A Word 2016, Великобританія, серіал)

Про життя та будні сім’ї після того, як у дитини діагностували аутизм.

10. Хороший лікар (The Good Doctor 2017, США, серіал)

Про життя і пригоди головного героя з синдромом Аспергера, який працює інтерном у хірургії. Насправді дещо ідеалізовано, але показуються проблеми, які виникають у героя внаслідок особливостей сприйняття ситуацій.

11. Особливі (Hors normes 2019, Франція) В основу фільму, лягла реальна історія двох педагогів, які протягом двох десятків років працюють з дітьми та підлітками, що мають аутистичні розлади. Картина доводить, що справжні супергерої живуть серед нас. Вони не літають над землею і не стріляють блискавками, а тихо щодня роблять свою справу, і створюють справжнє диво для особливих людей, від яких відсторонилися всі інші.

Comments are closed.
Останні новини
Позначки
Контактна інформація
  • вул. Соборна 94, м. Вінниця, 21000
  • +380 432 673254
  • nvk2@galaxy.vn.ua
Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school.
Sch2
2017-03-13T11:54:16+02:00
Positive Impact Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. Sch2 2017-03-13T11:54:16+02:00 Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. https://sch2.edu.vn.ua/testimonials/positive-impact/
0
Sch2